| GENERAL INFORMATION | |
|---|---|
| Pitch | 5 mm |
| Height | 10 mm |
| Depth | 7.5 mm |
| Dimensional class | Bassa |
| Wire section | 1.5 mm² / 16 AWG |
| Clamp opening size | 2.6 x 2.6 mm |
| Wire stripping | max 6 mm |
| Operating temperature | -40 ÷ +105 °C |
| ELECTRICAL CHARACTERISTICS | |
|---|---|
| Current | 16 A |
| Voltage | 250 V |
| impulse voltage | 2 kVrms/60s |
| MECHANICAL CHARACTERISTICS | |
|---|---|
| Screw Type | Imperdibile |
| Recommended torque | 0.4÷0.44 Nm / 3.6÷4 in.lbs |
| APPROVALS DATA | |||
|---|---|---|---|
![]() | ![]() | ![]() | |
| Current | - | - | - |
| Voltage | - | - | - |
| Wire section | - | - | - |
| Torque | - | - | - |
| FILE | - | - | - |
| MATERIALS | |
|---|---|
| Housing | PA - UL 94 V0 |
| Screw | M2.6 |
| Clamp | Tin-plated copper alloy |
| Terminal | Copper alloy |
| Scip Number | - |
| COLOURS | |
|---|---|
| Standard | On request |
![]() | |
| POLES | NAME | 3DFILE |
|---|---|---|
| 2 | MHE132-5-H | Click here to download the file |
| 3 | MHE133-5-H | Click here to download the file |




