| GENERAL INFORMATION | |
|---|---|
| Pitch | 7,5 mm |
| Height | 17.6 mm |
| Depth | 13.7 mm |
| Dimensional class | Bassa |
| Wire section | 2x2.5 mm² / 2x14 AWG |
| Clamp opening size | - |
| Wire stripping | max 9 mm |
| Operating temperature | -40 ÷ +130 °C |
| ELECTRICAL CHARACTERISTICS | |
|---|---|
| Current | 24 A |
| Voltage | 450 V |
| impulse voltage | 2.5 kVrms/60s |
| MECHANICAL CHARACTERISTICS | |
|---|---|
| Screw Type | Imperdibile |
| Recommended torque | 0.5÷0.55 Nm / 4.5÷4.9 in.lbs |
| APPROVALS DATA | |||
|---|---|---|---|
![]() | ![]() | ![]() | |
| Current | - | - | 20 A factory / 15 A field |
| Voltage | - | - | 300 V |
| Wire section | - | - | 30 ÷ 14 AWG |
| Torque | - | - | 4.5 Lb-in |
| FILE | - | - | E178356 |
| MATERIALS | |
|---|---|
| Housing | PA - UL 94 V0 |
| Screw | M3 |
| Clamp | Ferro Zincato |
| Terminal | Tin-plated copper alloy |
| Scip Number | - |
| COLOURS | |
|---|---|
| Standard | On request |
![]() | ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
| POLES | NAME | 3DFILE |
|---|---|---|
| 2 | MT172-7,5-VC | N/A |
| 3 | MT173-7,5-VC | N/A |











