MPT275-P
Panel feed-through terminal block - Fixed by clip - Modular version - Full terminal - Pitch 7,5mm - 1 pole
| GENERAL INFORMATION | |
|---|---|
| Pitch | 7,5 mm |
| Height | 18.1 mm |
| Depth | 11.2 mm |
| Dimensional class | Media |
| Wire section | 2.5 mm² / 14 AWG |
| Clamp opening size | - |
| Wire stripping | max 10 mm |
| Operating temperature | -40 ÷ +130 °C |
| ELECTRICAL CHARACTERISTICS | |
|---|---|
| Current | 24 A |
| Voltage | 450 V |
| impulse voltage | - |
| MECHANICAL CHARACTERISTICS | |
|---|---|
| Screw Type | Imperdibile |
| Recommended torque | 0.5÷0.55 Nm / 4.5÷4.9 in.lbs |
| APPROVALS DATA | |||
|---|---|---|---|
![]() | ![]() | ![]() | |
| Current | 24 A | 24 A | 28 A factory / 20 A field |
| Voltage | 450 V | 450 V | 300 V |
| Wire section | 2.5 mm² | 2.5 mm² | 12 ÷ 30 AWG |
| Torque | 0.5 Nm | 0.5 Nm | 4.5 Lb-in |
| FILE | CA02.00600 | 40014733 | E178356 |
| MATERIALS | |
|---|---|
| Housing | PA - UL 94 V0 |
| Screw | M3 |
| Clamp | Nickel-plated copper alloy |
| Terminal | Tin-plated copper alloy |
| Scip Number | - |
| COLOURS | |
|---|---|
| Standard | On request |
![]() | ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
| POLES | NAME | 3DFILE |
|---|











