| GENERAL INFORMATION | |
|---|---|
| Pitch | 7,5 mm |
| Height | 34.35 mm |
| Depth | 11.9 mm |
| Dimensional class | Media |
| Wire section | 2.5 mm² / 14 AWG |
| Clamp opening size | 2.8 x 2.8 mm |
| Wire stripping | max 8 mm |
| Operating temperature | -40 ÷ +130 °C |
| ELECTRICAL CHARACTERISTICS | |
|---|---|
| Current | 24 A |
| Voltage | 300 V |
| impulse voltage | 3 kVrms/60s |
| MECHANICAL CHARACTERISTICS | |
|---|---|
| Screw Type | Imperdibile |
| Recommended torque | 0.5÷0.55 Nm / 4.5÷4.9 in.lbs |
| APPROVALS DATA | |||
|---|---|---|---|
![]() | ![]() | ![]() | |
| Current | - | - | - |
| Voltage | - | - | - |
| Wire section | - | - | - |
| Torque | - | - | - |
| FILE | - | - | - |
| MATERIALS | |
|---|---|
| Housing | PA - UL 94 V0 |
| Screw | M3 |
| Clamp | Nickel-plated copper alloy |
| Terminal | Tin-plated copper alloy |
| Scip Number | 1bbd7102-17b5-4ee3-8d3a-a595ec130d37 |
| COLOURS | |
|---|---|
| Standard | On request |
![]() | ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
| POLES | NAME | 3DFILE |
|---|---|---|
| 2 | MMT272-7,5-V | Click here to download the file |
| 3 | MMT273-7,5-V | Click here to download the file |
| 4 | MMT274-7,5-V | Click here to download the file |










