PDSV__-5,08-H-P
Male plug-in connector - Horizontal - Dual row - staggered - with closed ends - Modular version - Pitch 5,08mm - 02÷03 poles
| GENERAL INFORMATION | |
|---|---|
| Pitch | 5,08 mm |
| Height | 23.74 mm |
| Depth | 22 mm |
| Dimensional class | Media |
| Wire section | - |
| Clamp opening size | - |
| Wire stripping | - |
| Operating temperature | -40 ÷ +130 °C |
| ELECTRICAL CHARACTERISTICS | |
|---|---|
| Current | 12 A |
| Voltage | 250 V |
| impulse voltage | 4 kVrms/60s |
| MECHANICAL CHARACTERISTICS | |
|---|---|
| Screw Type | n/a |
| Recommended torque | - |
| APPROVALS DATA | |||
|---|---|---|---|
![]() | ![]() | ![]() | |
| Current | 12 A | 12 A | 12 A factory / 12 A field |
| Voltage | 250 V | 250 V | 300 V |
| Wire section | - | - | - |
| Torque | - | - | - |
| FILE | CA02.04178 | 40005779 | E178356 |
| MATERIALS | |
|---|---|
| Housing | PA - UL 94 V0 |
| Screw | - |
| Clamp | n/a |
| Terminal | Tin-plated copper alloy |
| Scip Number | - |
| COLOURS | |
|---|---|
| Standard | On request |
![]() | ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
| POLES | NAME | 3DFILE |
|---|---|---|
| 02 | PDSV02-5,08-H-P | Click here to download the file |
| 03 | PDSV03-5,08-H-P | Click here to download the file |










