| GENERAL INFORMATION | |
|---|---|
| Pitch | 7,5 mm |
| Height | 10.20 mm |
| Depth | 8.60 mm |
| Dimensional class | Media |
| Wire section | 2,5 mm² / 14 AWG |
| Clamp opening size | 2,6 x 2 mm |
| Wire stripping | max 7 mm |
| Operating temperature | -40 ÷ +130 °C |
| ELECTRICAL CHARACTERISTICS | |
|---|---|
| Current | 24 A |
| Voltage | 750 V |
| impulse voltage | 3 kVrms/60s |
| MECHANICAL CHARACTERISTICS | |
|---|---|
| Screw Type | Imperdibile |
| Recommended torque | 0,4÷0 Nm / 3,6÷3.3 in.lbs |
| APPROVALS DATA | |||
|---|---|---|---|
![]() | ![]() | ![]() | |
| Current | - | - | 20 A factory / 15 A field |
| Voltage | - | - | 300 V |
| Wire section | - | - | 14 ÷ 30 AWG |
| Torque | - | - | 3,6 Lb-in |
| FILE | - | - | E178356 |
| MATERIALS | |
|---|---|
| Housing | PA - UL 94 V0 |
| Screw | - |
| Clamp | Tin-plated copper alloy |
| Terminal | Tin-plated copper alloy |
| Scip Number | - |
| COLOURS | |
|---|---|
| Standard | On request |
![]() | ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
| POLES | NAME | 3DFILE |
|---|---|---|
| 2 | MBE172-7,5-V | Click here to download the file |
| 3 | MBE173-7,5-V | N/A |
| 4 | MBE174-7,5-V | N/A |
| 5 | MBE175-7,5-V | N/A |
| 6 | MBE176-7,5-V | N/A |
| 7 | MBE177-7,5-V | N/A |
| 8 | MBE178-7,5-V | N/A |










